Újabb szörnyű hír érkezett Németországból!
Képtelen kilábalni a gödörből az ország gazdasága.
Robert Habeck német gazdasági miniszter megerősítette, hogy az ország bruttó hazai terméke a második egymást követő évben zsugorodik. A Zöldek politikusa a gazdaság mélyülő gyengeségét „az elmúlt évtizedek kudarcaira” fogta. A kormány most azzal számol, hogy a gazdaság az idén 0,2 százalékkal zsugorodik, miután korábban 0,3 százalékos növekedést prognosztizált - mondta Habeck. „A fellendülés tehát ismét késik, de most már elsősorban nem a rosszabbá vált vagy lassabban fejlődő ciklikus tényezők miatt, hanem azért, mert strukturális tényezők nagyon megnehezítik azt” - mondta.
Míg a német választók a legutóbbi tartományi választásokon a migrációra és az ukrajnai háborúra összpontosítottak, az ország növekvő gazdasági nehézségei valószínűleg kulcsfontosságú témává válnak a kevesebb mint egy év múlva esedékes szövetségi választások előtt. Habeck Németország gazdasági gyengeségét nem a hárompárti kormánykoalíció politikájának, hanem a gazdaságba évtizedek óta „beágyazott”, régóta fennálló strukturális problémáknak - nevezetesen az infrastrukturális beruházások hiányának és a szakképzett munkaerő hiányának - tulajdonította.
Németország gazdasága évek óta küzd, de a szeptemberi hírek, miszerint a Volkswagen autógyártó először fontolgatja üzemek bezárását, sok német számára világossá tették az ország gondjainak mértékét. Ezt a fejleményt követte a chipgyártó Intel döntése, miszerint felfüggeszti egy 30 milliárd eurós németországi üzem építésére vonatkozó terveit.
Berlin esetleges lépéseit azonban korlátozza a koalíciós civakodás és az alkotmányos adósságfék, amely a szövetségi hiányt a GDP 0,35 százalékára korlátozza, kivéve vészhelyzet esetén, ami korlátozza a kormány lehetőségeit a gazdaság érdemi ösztönzésére. A koalíció baloldali pártjainak - a Szociáldemokrata Párt (SPD) és a Habeck-féle Zöldek - tagjai a szigorú kiadási szabályok lazítását támogatják, míg a fiskálisan konzervatív Szabad Demokraták e szabályok betartását akarják. Szerdai nyilatkozataiban Habeck elismerte, hogy a kormányán és az EU-n belüli belső harcok nem segítik a helyzetet.
Habeck azt jósolta, hogy a növekedés jövőre újraindul, a kormány 2025-re 1,1 százalékos, 2026-ra pedig 1,6 százalékos növekedést prognosztizál. Ez a bővülés a kormány „növekedési kezdeményezésének” segítségével valósulna meg - érvelt -, amely több mint 40, a gazdaság fellendítését célzó intézkedésből áll, beleértve a vállalatoknak nyújtott adókedvezményeket és a bürokrácia csökkentését.
Az ellenzék azonban nem osztja ezt a derűlátó kilátást, és az ország gazdasági problémáit a kormány energia- és szabályozási politikájának tulajdonítja. „Fennáll a veszélye egy lefelé tartó spirálnak, hogy a következő években is ebben a nehéz gazdasági helyzetben maradunk” - mondta Carsten Linnemann, a konzervatív Kereszténydemokrata Unió (CDU) egyik vezetője a parlamentben Habeck előrejelzését követően. Hozzátette, az országnak olyan ambiciózus gazdasági menetrendre van szüksége, amely „szabadságot teremt és a teljesítményt ismét előtérbe helyezi”.