1, A Fidesz-KDNP mindkét választást megnyerte!
Mind az EP-voksolsát, mind az önkormányzati választást a kormánypártok nyerték. Ez egy tény! Bár a mai világban sokan mindent kétségbevonnak, de a két választást nagy fölénnyel a Fidesz-KDNP szövetség nyerte. Pont.
2, A parlamenti baloldali ellenzék megsemmisült!
Az Országgyűlésben helyet foglaló öt baloldali párt (MSZP, DK, Párbeszéd, Momentum, Jobbik) ezen a választáson megsemmisítő vereséget szenvedett. Az öt baloldali párt együttesen még 15 százalékot sem ért el, míg 2022-ben ezek a pártok együttesen több mint 34 százalékot értek el. Csoda lenne, ha 2026 után ezek a politikai erők ott lennének az Országgyűlésben.
3, Feltűnt egy új szereplő, kérdés meddig marad
A Tisza párt áttörése mindenképpen az EP-választás egyik legnagyobb meglepetése volt. Azonban a korábbi európai parlamenti választásokon is történt már hasonló Magyarországon, bár az áttörés mértéke kisebb volt. 2009-ben a Jobbik, míg a 2019-ben a Demokratikus Koalíció ért el nagyon jó eredményt. Az előbb említett két párt azóta sem tudott kormányra kerülni, sőt a teljes eljelentéktelenedés fenyegeti. Meglátjuk, mi lesz a Tiszával.
4, Egy sikeres polgármestert lehetetlen megbuktatni!
Az önkormányzati választás egyik legfőbb érdekessége, hogy azokat a városvezetőket, akiket a helyi közösség elismer, azokat az országos politikai széliránytól függetlenül nem lehet leváltani. Ennek köszönhető, hogy a hivatalban lévő polgármesterek többsége a helyén maradt, változás pedig ott volt, ahol az elégedetlenség mértéke akkorára nőtt, hogy a helyi emberek mindent elkövettek annak érdekében, hogy az adott személyt eltávolítsák.
5, A centrális erőtér továbbra is létezik!
Az önkormányzati választási eredményeket alaposan megnézve teljesen egyértelmű, hogy a centrális erőtér továbbra is létezik. A kormánypártok jobboldali ellenzéke, a Mi Hazánk a megyie közgyűlési választásokon jelentősen megerősödött, míg ezzel párhuzamosan a baloldali ellenzék sem tűnt el a színtérről. Középen továbbra is a Fidesz áll, és egyelőre nem sok esély látszik arra, hogy a bal-és jobboldali ellenzék egyesülne a kormánypártokkal szemben, és ezt a szavazók is követnék.
6, A nagyváros-falu megosztottság megmaradt!
Magyarországon továbbra is éles kettőség figyelhető meg a nagyvárosok és a vidéki területek közötti eredményekben. A baloldal értelemszerűen a nagy lakosságú településeken szerepelt a legjobban, míg a Fidesz és a MI Hazánk a kisebb településeken. Ez a jelenség egyébként szinte az összes európai uniós országban megfigyelhető.
7, Vigyázat szélhámosok!
Mindazon elemzők, akik a mostani európai parlamenti és önkormányzati választási eredményekből akarják megjósolni a 2026-os parlamenti választás eredményét, az egy kókler és szélhámos!