Erősödött a Fidesz, a baloldal eltűnt, a Tisza pedig sehol nincs
Mérlegre tettem az idei időközi választási eredményeket. Meglepő következtetésre jutottam.
Az év végén sokan sokféleképpen próbálják megnézni az egyes pártok támogatottságának alakulását és annak fényében értékelni a belpolitikai folyamatokat. Sok esetben a közvélemény-kutatások értelmezése dominál, és annak alapján próbálnak az egyes szakértők valamilyen általános tanúlságokat levonni.
Ezzel szemben én egy teljesen objektív módszerrel próbálom bemutatni, hogyan is állhat az egyes pártok támogatottsága. Ez az obektív módszer az időközi választások elemzése abból a szempontból, hogy a korábbi általános önkormányzati választáshoz képest, hogyan változott az adott helyen a politikai erők támogatottsága. Az elemzés során nem egyenként nézem meg az időközi választási eredményeket, és vetem össze a korábbiakkal, hanem az összes időközi voksolást hasonlítom össze a nem időközi választási összesített eredményekkel. Ezt a módszert azért is tartom helyesnek, mivel itt valódi emberek, valódi szavazatát láthatjuk a választási szervek által transzparens módon hitelesítve. Ez az eljárás annyira általános, hogy Nagy-Britanniában is sokan az időközi választási eredmények és a korábbi országos eredmények összevetése alapján rajzolják fel a politikai erővizonyokat.
Magyarországon idén június 9-én tartottak általános önkormányzati választást. Előtte nem voltak időközi voksolások, csak június 9-e után. Az elemzésbe csak azokat a választásokat vettem be, ahol a kormánypártok is indultak az időközi választáson. Így összessen hat voksolást (Oroszlány, Koppányszántó, Pécs, Berkesz, Szentes , Sátoraljaújhely) vettem górcső alá.
A fenti hat voksolás összessített eredménye júniusban így festett:
A júniusi eredmények alapján tehát Fidesz-KDNP dominanciát látunk, de a független és a baloldali összefogás jelöltjei is jól szerepeltek. A Mi Hazánk és a Kétfarkú Kutyapárt nem igazán rúgott labdába a vizsgált körzetekben.
Most pedig nézzük meg, hogyan változtak az erőviszonyok az időközi választásokon 2024. június 9-ét követően:
A júniusi választásokhoz képest a legnagyobb változás, hogy a baloldali összefogás és a kétfarkú kutyák eltűntek a politikai térképről. A Mi Hazánk támogatottsága pedig a felére zsugorodott. Ezzel párhuzamosan a független jelöltek megszerezték a voksok több mint 50 százalékát. A függetlenek mellett a Fidesz-KDNP volt a másik nyertese politikai térkép átrendeződésének. A kormánypártok támogatottsága 41.61 százalékról 43.18 százalékra emelkedett. A parlamenti pártok közül tehát messze vert midenkit. Másfél évvel a parlamenti választások előtt pedig a kormánypártok több mint 43 százalékos eredménye egyáltalán nem tekinthető rossznak. Ráadásul ez szinte megegyezik a Fidesz EP-választáson kapott szavazatarányával is.
Bár egyes felmérések szerint a Magyar Péter vezette Tisza Párt vezet az országos felmérésekben, de mivel egyetlen választáson sem indultak, így egyelőre pontosan nulla százalékot tudunk mögéjük írni.
2025-ben újabb időközi választások következnek. Természetesen azokat is mérlegre tesszük majd a fenti szempontok alapján.